30 Ağustos 2010 Pazartesi

Bill Hicks: Another Dead Hero...

"See, I think drugs have done some *good* things for us, I really do. And if you don’t believe drugs have done good things for us, do me a Favor: go home tonight and take all your albums, all your tapes, and all your cd’s and burn em’. 'Cause you know what? The musicians who’ve made all that great music that’s enhanced your lives throughout the years...
Rrrrrrrrrrrrreal fuckin high on drugs.!


Güldürürken düşündürmek? Ne kadar saçma bir olgu. Bir insan ya güler ya da düşünür. İkisini aynı anda yapması güçtür. Gülerken düşünmeye başlarsa veyahut düşünürken gülmeye başlarsa bir önceki eylemi bırakması gerekir. Düşünmek ciddi bir iştir ve bu ciddiyeti gülerek bozmamak gerekir.

Bill Hicks bir komedyenden öte modern zaman filozofuydu. Güldürürken düşündürmüyor, düşündürürkende güldürmüyordu.

1989 senesinde Chicago'da bir gösterisi esnasında seyirciler arasındaki bir "dallama"nın Free Bird diye böğürmesine Bill Hicks tüm insanlığın soyunu kırarak karşılık vermiştirki o noktada ne kadar tehlikeli bir insan olabileceğinin ilk sinyallerini vermiştir.

Bill abimizin sesini ilk duyduğumda, söylediklerine ilk kulak verdiğimde "noluyo lan" diyesim geldi. Harbiden ne oluyordu. Third Eye parçasının hemen aşağıda yer alan "stüdyo kaydı"nın (bilenler bilir) giriş kısmında bize birşeyleri düşündürmeye çalışıyordu. Arkada gülenler vardı ama siz onlara aldırış etmeyin.
Ardından geniş çapta bir araştırma yapıp, kıçı kırık ingilizcemle "Relentless" ve "Revelations" gösterilerini izledimki o kırık halimle bile boyut değiştirdim. Ardından bir "Arizona Bay", "Rant in E-Minor", "Dangerous", "Love, Laughter and Truth" ve daha niceleri geldi.
Şimdi tüm gösterilerini teker teker analiz etmeye kalkmak sanırım delilik olur. Zaten böyle birşeyi yapmakta bir ömür sürer. En iyisi sizler artık neredeyse küçük Bill Hicks'i bulabilecek kadar gelişen arama motorları, torrent ve bilumum diğer zamazingolar varken birazcık siz araştırın, çünkü Bill Hicks aynen TOOL gibidir. Kendiniz keşfetmezseniz bir tadına varamazsınız. Sonrasında sobercı toolcular gibi ortalıkta bıngıl bıngıl gezesiniz. Akabinde kafanıza fiziksel şiddet uygulayan biri çıkabilir.

Maynard'ın bir zamanlar komedyenlik yaparken Bill Hicks ile tanıştığı rivayet edilir. Ben wikinin yalancısıyım yani olmayadabilir. Benim değineceğim bir başka mevzu Bill abimizin ne kadar leziz müzik yaptığıyla ilgiliydi. Maynard'ı araya sıkıştırma gereği ondandı neyse.
Stand-up(!) gösterilerinde dilini+beynini kullandığı kadar sahnelerde de dilini+beynini+parmaklarını da çok güzel kullanabilmekte. Şekil 1-A-ltta görüldüğü gibi...
Birkaç alıntı yapmadan da edemicem...

“Life is only a dream and we are the imagination of ourselves.”

“No, I don't do drugs anymore, either. But I'll tell you something about drugs. I used to do drugs, but I'll tell you something honestly about drugs, honestly, and I know it's not a very popular idea, you don't hear it very often anymore, but it is the truth: I had a great time doing drugs. Sorry. Never murdered anyone, never robbed anyone, never raped anyone, never beat anyone, never lost a job, a car, a house, a wife or kids, laughed my ass off, and went about my day.”

“The world is like a ride in an amusement park. And when you choose to go on it you think it's real because that's how powerful our minds are. And the ride goes up and down and round and round. It has thrills and chills and it's very brightly coloured and it's very loud and it's fun, for a while. Some people have been on the ride for a long time and they begin to question: "Is this real, or is this just a ride?" And other people have remembered, and they come back to us, they say, "Hey, don't worry, don't be afraid, ever, because this is just a ride." And we kill those people.”


“The musicians today who don't do drugs and in fact speak out against it? "Rock Against Drugs?" BOY do they suck.”

“You know we armed Iraq. I wondered about that too, you know during the Persian Gulf war those intelligence reports would come out: "Iraq: incredible weapons - incredible weapons." How do you know that? "Uh, well...we looked at the receipts."”


"You never see a positive drug story on the news. They always have the same LSD story. You've all seen it: "Today a young man on acid...thought he could fly...jumped out of a building...what a tragedy!" What a dick. He's an idiot. If he thought he could fly why didn't he take off from the ground first? Check it out? You don't see geese lined up to catch elevators to fly south; they fly from the fucking ground. He's an idiot. He's dead. Good! We lost a moron? Fucking celebrate. There's one less moron in the world."

...ve evet no more copy+paste.

2009 yılında Bill Hicks'e yakın olan Matt Harlock ve Paul Thomas adında iki eleman durduk yerde kalkıp bir belgesel olayına girişmişler. Henüz kendilerini tebrik edemedim. İllegal yollarla filme ulaşamadığım için izleme şerefinede erişemedim. Hayatından ve gösterilerinden bahsedilmekte imiş. Belgeselin kadrosuna baktığımız vakit Bill Hicks'in ailesinden birçok kişiyi görmek mümkün. Halen bulabilmiş değilim ve halen aramaktan bıkmış değilim.

şöylede bir güzellik yapayım hadi..

Bill Hicks - Discography (Torrent)

Tüm bunlardan sonra insanın bir acid atip porno izlerken düşünesi geliyor... (bkz: hadi ordan)

....ve evet sonunda birşeyler yazmaya başladık. Grooveshark sorununu halledemedik belki ama demokrasinin en iyi yönetim biçimi olduğunu bir kez daha görmüş olduk..

Hiç yorum yok:

The World is a Deaf Machine